Basında Biz

Tek Kullanımlık Terlik Atölyesi ve Kursu Açıldı

Kütahya İş-Kur İl Müdürlüğü ve Sakatlar Derneği Kütahya Şubesi tarafından hazırlanan proje doğrultusunda gerçekleştirilen Tek Kullanımlık Terlik Atölyesi ve Kursunun açılışı yapıldı.

Kütahya İş-Kur İl Müdürlüğü ve Sakatlar Derneği Kütahya Şubesi tarafından hazırlanan proje doğrultusunda gerçekleştirilen Tek Kullanımlık Terlik Atölyesi ve Kursunun açılışı Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın eşi Songül Çağlayan, Kütahya Vali v. M. Haluk Saygı, Kütahya Valisi Kenan Çiftçi’nin eşi Habibe Çiftçi, Belediye Başkan v. Nejat Özturan, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevim Güral Olgun, Nafi Güral Eğitim Vakfı Başkanı Gülsüm Güral ve birçok davetlinin katımıyla yapıldı.

Özürlü olmak sosyal hayatı engelleyen bir kusur olmadığını açıklayan Kütahya Vali v. M. Haluk Saygı; “Özürlü olmak sosyal hayatı engelleyen bir kusur olarak değil, desteklenmesi gereken bir durum olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle, bizim devlet olarak amacımız, öncelikli olarak sakat bireyleri topluma kazandırmak, tüketici değil, üretici konumuna getirmek, engellileri toplumun ayrımcılığına uğrayan bir kesimi olmaktan ve özel olarak birilerinin yardımına muhtaç olmaktan çıkarmaktır.” dedi.

Yaşamın ağır koşullarına ve içinde bulunduğu olanaksızlıklara karşın, yılmadan gösterilen çabalarla, diğer engelli vatandaşlarımıza da yol gösterici olunduğunu ifade eden Vali v. Saygı sözlerine şöyle devam etti;  “Sizler onlara umut aşılıyorsunuz. Yaşama sıkı sıkıya bağlanmanız, güçlüklere direnmeniz, kimi sorunları kendi çabalarınızla aşabilmeniz ve toplumla kaynaşma başarınız, bizleri mutlu kılmaktadır. İlimizde çalışmalarıyla gayret gösteren Sakatlar Derneği, İş-kur İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile engelli üyelerinin iş sahibi olmaları ve üretici olarak çalışmalarını sağlamak amacıyla terlik atölyesi kurmak için girişimde bulunmuşlardır. Atölyede turizm sektöründeki otellere tek kullanımlık terlik imal edilerek satış yapılacaktır. Pazarlama konusunda araştırmalar tamamlandıktan sonra, gelecek talepler doğrultusunda üretime tam hızlı olarak devam edilecektir.  Devletin varlığının yanında Sayın Gülsüm Güral hanımefendinin öncüsü olduğu yardımseverlerimizin de destekleri sayesinde atölyenin makinaları alınmıştır. Ben, engellilerimiz adına, kendilerini ve tüm yardım sevenleri yürekten kutluyor, duyarlılıklarının tüm topluma örnek olmasını diliyor, siz değerli konuklarımıza ve engellilerimize saygılarımı sunuyorum” dedi.

Katkı ve katılımda bulunanlara verilen plaketlerin ardından yapılan açılış sonrası atölye gezilerek yetkililerden bilgiler alındı.

Comments are closed.